Monatsprogramm

Programmarchiv

Newsletter

Info: Der Newsletter kann jederzeit abbestellt werden.

Di., 15.04.2014

20h30

 

kollektiv kursk presents HC/Emo/Crust

Snakes and Lions (Mainz)

SØMERSET (Münster)

WØLFENSTEIN (Stuttgart)

Kapytaen (Franken)

 

Do., 17.04.2014

21h00


Shadow of the Torturer (doom metal, US)

Earthbound Machine (heavy rock, FIN)

 

 

Fr., 18.04.2014

21h30

 

 

 

20h00

 

@"Downstairs"

zeitzubleiben presents

Zinnschauer (acoustic emo, D)

Havarii (emo, D)

 

@"Upstairs"

swamp conspiracy presents Death Metal

Funeral Whore (NL)

Deathronation (D)

Toderlebend (D)

Harm (BLN)

 

 

Sa, 19.04.2014

21h40

 

 

20h00


@"Downstairs"

The Scratchers (punkgarage, F/D)

Love Lanes (garagepunk, D)

 

@"Upstairs"

stateless society presents

Morne (sludge-doom, US)

Trainwreck (hc, D)

Jungbluth (post-hc, D)

Anchor (punk, SWE)

Oaken (downtempo, H)

 

 

So., 20.04.2014

21h00

 

Folkbar @Kinobar

Leon O. Strowski (songwriter, BLN)

 

 

Do., 24.04.2014

21h00

 

orenda sum presents

Missiles of October (angry stoner, BE)

Uranus Front (heavy rawk'n'roll, D)

Ren Hoek (psycho stonerpunk, D)

 

 

Fr., 25.04.2014

21h30

 

 

Amplified Backdoor Creatures (record release!)

Big Trunk (art rock, D)

+special guest

 

 

Sa, 26.04.2014

20h00

 

stateless society presents HC

Backtrack (US)

Redemption Denied (BE)

Reapers Path (D)

 

 

MI, 30.04.2014

ab 16h00

 

GRAND OPENING OPEN AIR SEASON

HAUS ZUKUNFT!

 

Live Bands indoor & outdoor:

White Rabbit Dynamite, The Bar Sinister, Teresa Bergman, Betonpiraten, T-Berg Basecamp ... (tbc)

 

Open Air Cinema. Food'n'drink

 

 

Fr, 02.05.2014

21h30

 

Yoga (post-pop, BLN)

Jaguwar (shoegaze, DD)

van Tasma (art pop, BLN)

 

 

Sa, 03.05.2014

21h30

 

 

daredevil records presents

Tank86 (instrumental heaviness, NL)

Motherbrain (stoner rock, D)

Simeon Soul Charger (psychedelic rock, D)

 

 

Do, 08.05.2014

20h20

 

Me To My Wall (indie-wave, D)

+tba

 

Fr, 09.05.2014

18h00

 

Miss The Stars Fest Day I

Hexis (blackened postmetal, DK)

Hear On My Sleeve (screamo, SWE)
Vi som älskade varandra så mycket (emotional, SWE)

Totem Skin (emogrind, SWE)

Amber (postmetal, D)

I.refuse (punk, D)

Masada. (90s emo, D)

 

 

Sa, 10.05.2014

18h00

 

Miss The Stars Fest Day II

June Paik (screamo legends, D)

Anteater (posthardcore, D)

Viva Belgrado (postrock-screamo, ESP)

Afterlife Kids (emo-mosh, D)

Code Blue Coma (chaotic hardcore, D)

Rant (crust-punx, D)

Omare (screamo, D)

Morla (post-hardcore-punk, D)

argos. (dark post-hardcore, D)

 

 

Di, 13.05.2014

20h30

 

kollektiv kursk presents

Atlantis (postmetal, NL)

Loipe (lehmrock, D)

 

 

 

Do, 15.05.2014

20h20

 

magnificient musicpresents

The End Men (blues punk duo, US/I)
FuzzManta (garage stoner, DK)

 

 

Fr, 16.05.2014

21h40

 

 

salon bruit. noise & related

 

Sa, 17.05.2014

21h40

 

Slime The Boogie     ('55s punk rock, D)
They Want A Flughafen (punk rock, D)

NBKK (strukturierter Lärm, D)

 

 

Fr, 23.05.2014

21h30

 

stateless society presents

Locktender (US)

The Reptilian (US)

Downpresser (US)

Hawser (NL)

 

 

Do, 29.05.2014

20h30

 

Watered (instrumental post rock, D)

+tba

 

Fr., 30.05.2014

21h30

 

 

BUG (metal noise, A)

Fuchsteufelswild (brass noise, D)

 

 

Sa, 31.05.2014

21h40

 

tsunder (cesky noise chansons, D/CZ)

Neon Swan (drone country, D/CZ)

Die Auflösung (nome est omen, D)

 

Sa, 07.06.2014

21h40

Deaf Flow (record release! stoner, D)

+tba

 

 

Di., 10.06.2014

20h30

 

fame over! presents

Grand Détour (FR)

+tba

 

 

Fr., 13.06.2014

21h20

 

Lost In The Riots (mathe post rock, UK)

Unknown Connection Failure (geo post rock, D)

 

 

Do, 19.06.2014

20h40

 

Swedish Desert Rock

Moon Coven

Monster Trucks

 

 

Di, 24.06.2014

20h00

 

stateless society presents

Rotting Out (Los Angeles, US)

In Circles (D)

 

 

Fr., 27.06.2014

21h30

 

This Is Ghost! Country (calium desert sludge, D)

+ tba

 

 

Sa, 28.06.2014

21h30

 

red room musik presents Neo Kraut Rock

Domo Aregato Mr Roboto

Ghost & The Song

EJ Bekot

 

 

 

Fr., 01.08.2014

21h30

 

Stateless Society Festival 2 Pre-Heat

stateless society presents Noise/Ambient/Alternative

The Light Cult (ex-Seraphim; Mississippi, US)

Orbit the Earth (This Charming Man; D)

 

 

Sa., 02.08.2014

 

Stateless Society Festival 2

stateless society presents

Evergreen Terrace (Jacksonville, US)

Ringworm (Cleveland, US)

Expire (Milwaukee, US)

AYS (D)

Gone To Waste (D)

Test Of Time (Boston, US)

Bent Life (Lincoln, US)

Light It Up (D)

Sundowning (D)

No Omega (SWE)

Abest (D)

This Routine Is Hell (D/NL)